FAQ - wszystko o fotowoltaice przrez pytania i odpowiedzi - Prąd ze słońca
357
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-357,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Wszystko o fotowoltaice pytania i odpowiedzi

Jak działa instalacja Fotowoltaiczna?

Na tej stronie znajdziesz wszystko o fotowoltaice. Pytania i odpowiedzi.

Panele Fotowoltaiczne zamieniają promienie słoneczne na prąd elektryczny. Otrzymany w ten sposób prąd jest prądem stałym takim jak w bateri, dlatego potrzebny jest inwerter czyli urzadzenie które zamienia wytworzony prąd na taki sam jak w dniazdkach 230V. Wytworzoną energię można wtkorzystać do zasilania urządzeń, magazynować , lub sprzedawać.

 

Oferta instalacji fotowoltaicznych.

Ile kosztują panele?

Ceny paneli kształtują sie od 600 do 900 zł. Jednak na cenę instalacji składają sie inne elemęty jak falownik, konstrukcje, kable oraz zanbezpieczenia.

Cena kompletnej instalacji wacha się od 3600zł netto za 1 zainstalowany KW. Ceny mogą wachać sie w zależności od umiejscowienia instalacji, rodzaju konstrukcji dachowejj oraz rodzju zastosowanych urządzeń. Z jednego Kilowata zainstalowanej mopcy można uzyskać średnio 1000Kwh energi rocznie. Przeciętne zużycie energi elektrycznej w Polsce na gospodarstwo domowe to 3000Kwh. Kompletna instalcja dla dmu jednorodzinnego mieści się w kosztach od 12 tys zł.

Czy opłaca się założenie Fotowoltaiki?

Inwestycje w odnawialne źródła energii cechują się wysokim stopniem zwrotu na poziomie 12- 15%. Przy dobrze dobranej wielkości instalacji instalacja zwraca się w rachunkach za prąd w 7-8 lat.

Inwestorzy indywidualni – prosumenci korzystają w Polsce z dobrodziejstw net meteringu, którego założeniem jest możliwość oddania do sieci energetycznej nadwyżek wyprodukowanej w instalacji OZE energii, a następnie odbierania jej w miarę potrzeb. Bilansowanie dotyczy wszystkich zmiennych na rachunku energetycznym, zarówno ceny energii jak i przesyłów.

Na odbiór energi mamy 12 miesięcy od chwili oddania energii do sieci, dlatego sieć energetyczną możemy traktować jako magazyn energii.

Dobierając wielkość instalacji trzeba wziąść pod uwagę ilośc zużywanej energii w ciągu roku. Nasza firma pomaga optymalnie dobrać wilekośći instalacje aby wielkośc rachunku za energię zmniejszyć do opłat licznikowych.

 

Różnica pomiędzy kolektorem słonecznym a panelem fotowoltaicznym.

Chociaż w wyglądzie i wielkości nie ma dużych różnic to zasada działania jest całkowicie odmienna.

Kolektor słoneczny zamienia energię słoneczną na energię cieplną ogrzewając ciecz która przy pomocy pompy hudraulicznej podgrzewa wodę z zbiorniku z ciepłą wodą.

Panel Fotowoltaiczny zamienia promieniowanie świetlne na prąd elektryczny który możemy wykozystać do zasilania urządzeń domowych.

Jaka jest awaryjność paneli Fotowolticznych?

Panele Fotowoltaiczne cechują się bardzo małą awaryjnością i nie wymagają serwisowania.

Gwarancje na panele są podobne bez różnicy na producenta i wynoszą 10- 12 lat gwarancji machanicznej i 25 lat gwarancji na uzysk.

W celu utrzymania instalacji w należytej kondycji wystarczy wizualnie zwracać uwagę aby panel nie był przysłonięty częściowo lub w całości przez długi okres czasu.  Częściowe zakrycje powoduje przegrzewanie zakrytego miejca co w długim okresie czasu może powodować trwałe uszkodzenia.

Czy instalacja działa kiedy nie świeci słońce?

Instalacja Fotowoltaiczna zamienia promienie światła za prąd elektryczny, wystarczy jakiekolwiek żródło światła nawet żarówka, dlatego podczas dni pochmurnych instalacja również pracuje jej sprawności jest jednak mniejsza niż podczas nasłonecznienia kiedy ilość światła jest większa. Panele Fotowoltaiczne wraz ze wzrostem tęperatury tracą swoją sprawność, dlatego w wysokich temperaturach i pełnym nasłonecznieniu uzyski są mniejsze niż przy niższych tęperaturach. Duże użyski możemy zaobserwować w miesiącach zimowych przy niskich tęperaturach, natomiast ze względu na krutki czas naświetlania w ciągu doby i duż ilość pochmurnych dni w tym okresie uzyski miesięcznne są mniejsze niż okresie letnim.

Ile ważą panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne ważą około 18kg jeden. Konstrukcja na których mocowane są panele są z aluminium dlatego ich waga jest niska. Całość konstrukcji ze względu na równomierne  rozłożenie na dużej powieżchni dachu nie stanowi obciążenia dla konstrukcji dachowej.

Czy panele są odporne na grad?

Panele fotowoltaiczne są odporne nie tylko na grad ale również na kwaśne deszcze lub zasoloną mżawkę która występuje w terenach nadmorskich.

Panele wytrzymują uderzenia kul gradowych o wielkości 3 cm. Pomimo tego zalecane jest ubezpieczenie instalacji. Najkożystniejszym sposobem ubezpieczenia jest dopisanie wartości instalacji do wartości budynku i ubezpieczenia całego budynku z instalacją jako wyposażeniem.

Jaki ma być kąt nachylenia paneli?

Optymalnym kątem nachylenia paneli w naszej szerokości geograficznej jest 15 do 45%.

W swojej ofercie posiadamy różne konstrucjje które pozwalają zamontować panele nawet na płaskim dachu aby uzyskać pożądany kąt nachylenia. http://www.pradzeslonca.pl/konstrukcje/

Czy dach musi byc zwrócony na południe?

Najlepsze uzyski na instalacji pochodza z konstrukcji odwróconych na południe, natomiast nie duże odwrócenie w kierunku wschodu lub zachodu powodują niewiele bo kilku procentowe spadki uzysków.

Dość popularnym rozwiązaniem jest usytułowanie instalacji wschód – zachód. W takiej sytuacji należy uzyć falownika z dwoma niezależnymi wejściami MPP i każdą połać dachu podłączyć do niezależnego wejścia, taki układ pozwala na niezależna pracę stony wschodniej i zachodniej co wydłuża czas pracy instalcji. Całkowite roczne uzyski z takiego układu są miejsze o 8% od instalacji usytułowaniej na południe. Ma ona natomiast inną zaletę: produkcja prądu rozkłada się równomiernie w ciągu dnia, kiedy instalacji usytułowana na południe swoje najwieksze uzyski produkuje w godzinach południowych.

Jak dużą instalację Fotowoltaiczną moge zamontować?

Wielkość instalacji jest uzależniona od dwóch rzeczy.

Wielkości dachu. 1 panel ma wymiary 100 cm na 170 cm.  Do zainstalowania 1KW potrzebne jest około 7 m2  powieżchni dachu.

Wielkości zapotrzebowania na energię elektryczną. Obecny system rozliczania z zakładem energetycznym pozwala nam na sprzedaż nadwyżek energi lecz jest to mało opłacale. Dlatego kożystne jest dobranie wielkości instalacji do zużycia energii. Wystarczy sprawdzić rachunki za prąd i zgłosić się do nas, pomożemy w doborze instalacji.

Czy to jet bezpieczne?

Instalacja jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i zwierząt.

Nie powoduje chałasu, jedynie przy dużej produkcji inwerter lekko szumi, zazwyczaj jego umiejscowienie powoduję że jest niesłyszalny.

Wykorzystane materiały są całkowicie biodegradalne, panele są zbudowane za szkła kwarcowego, aluminiowych ram i miedzianych pasków.

Wszelkie połączenia prądowe są całkowicie zabezpieczone przed dostępem przypadkowych osób.

Czy instalacja Fotowoltaiczna wymaga serwisowania?

Instalacja Fotowoltaiczna nie wymaga serwisowania ze względu na brak części ruchomych. Podobnie jak domowa instalacja elektryczna dobrze wykonana nie wymaga przeglądów.

Przy montażu należy zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie uziemienia instalacji oraz o dobrym doborze zabezpieczeń, ochronników odgromowych. Dobre zabezpieczenie przed przepięciami pozwoli nam bezpiecznie użytkować instalcję przez długie lata.

Mamy za mało dni słonecznych w naszej szerokości geograficznej żeby instalcja była opłacalna?

Polska ma zbliżone nasłonecznienie do warunków Niemieckich gdzie zamontowane jest 38 GW mocy paneli fotowoltaicznych to jest zbliżone do całkowitej zainstalowanej mocy w Polskim systemie energetycznym, co przy połowie mniejszym zaludnieniu daje dużo do myślenia. Skoro Niemcom sie opłaca?

Odnawialne źródła energii mają przewagę nad tradycyjnymi.

Nie wymagają źródeł mocy, takim źródłem jest natura.

Raz wykonana instalacja produkuje energię przez wiele lat i nie wymaga obsługi.

Jak długo trwa założenie instalacji Fotowoltaicznej?

Montaż instalacji Fotowoltaicznej zajmuje zazwyczj 1-3 dni. Na czas montażu mają wpływ miejsce instalcji, rodzaj dachu czy również pogoda

Najmniej czasu zajmuje montaż na dachu pokrytym blachą.

Montarz na dachu pokrytym dachówką zajmuje więcej czasu ze względu na potrzebę sciągnięcia części dachówek w celu przykręcenia haków pod dachówkę.

Montaż instalacji naziemnej często rozkłada się na dwa etapy, zacementowanie konstrukcji a następnie po kilku dniach montaż paneli.

Duży wpływ na instalację ma pogoda, ponieważ często warunki atmosferyczne nie pozwalają na przebywanie na dachu.

 

ile energii wytarza instalcja Fotowoltaiczna?

Ilość wytworzonej energii w danym momęcie różni sie w zależności od ilości naświetlenia, pory dnia i usytuowania instalacji.

Dlatego koncentrujemy sie na jaknawyższym uzysku w skali roku. W naszych warunkach uzyskujemy średnio rocznie 900 do 1100Kwh z jednego zainstalowanego KW.

Projektowanie instalacji powinno skoncentrowac sie na uzyskaniem jak majwiększych rocznych uzysków, w czym pomaga dobór odpowiedniej konstrukcji oraz powierzchni na której będzie zamontowana instalacja. Należy zwrócić szczegolna uwagę na miejscowe zasienienia. Jedno zacienione miejsce pododuje spadrek mocy na całym obwodzie. W przypadku montażu paneli w miejscach chwilowo zacienionych na przykład za kominem należy rozważyć zastosowanie optymajzerów.

Jaki jest okres zwrotu inwestycji w Fotowoltaikę?

W przypadku instalacji prosumęckich czyli wykonanych dla osób fizycznych odres zwrotu z inwestycji jest najszybszy i wynosi 7-8 lat.

W tym celu należy prawidłwo dobrać wielkośći instalacji Fotowoltaicznej której produkcja nie powinna przekraczac więcej niż 20% zapotrzebowania na energię elektryczną gospodarstwa domowego w skali roku. W przypadku dobrze dobranej instalacji rachunki za energię zmniejaszją się do opłaty licznikowej.

Inwestycję w instalację Fotowoltaiczną można sfinansować kredytem wtedy zamiast płacić za prąd płacimy ratę do banku, po spłaceniu kredytu instalacja pozostaje natomiast rachunki za prąd nie .

 sprawdź listę dokumętów

 

Credit Agricole

Z jakich elementów składa sie zestaw fotowoltaiczny?

Zestaw fotowoltaiczny składa sie z paneli, konstrukcji na której są one zamontowane, okablowania, skrzynki przyłączeniowej oraz falownika. Panele powinny być umiejscowione w miejscu nasłonecznionym skierowane pod katem 15-45% do płaszczyzny. Falownik i skrzynka przyłączeniowa powinna znajdować się wewnątrz budynku w miejscu łatwo dostępnym, nie koniecznie przy liczniku z prądem, częstym miejscem montażu inwertera jest garaż lub piwnica.

Jak długo działa instalacja?

Instalacje Fotowoltaiczne cechują się długą żywotnością 25 -35 lat. Gwarancja producenta wynosi 10-12 lat na panele i 25 lat na uzysk. Panele z upływem czasu tracą sprawność nie jest to jednak dużo, wynosi 0,7% w skali roku. Producenci paneli udzielają gwarancji na uzyski powyżej 80% po 25 latach eksploatacji. Panele zamontowane poraz pierwszy e Japoni ponad 50 lat temu są w dalszym ciągu sprawne.

Czy Zakład Energetyczny może nie podłączyc instalacji?

Prawidłowo wykonana Instalacja przez certyfikowanych monterów posiadająca certyfikaty na urządzenia musi być przyjęta przez Zakład Energetyczny.

Firmy Energetyczne mają obowiązek podłanczać odnawialne źródła energii. Dodatkowo źródła odnawialne o mocy nie przekraczającej 40 KW mogą być podłączane na zgłoszenie powykonawcze, muszą jedynie posiadać prawidłowo przygotowaną dokumentacje.

 

Kto płaci za przyłączenie instalacji fotowoltaicznej?

W przypadku mikro instalacji koszt podłączenia ponosi Zakład Energetyczny. Po złożeniu kompletnej dokumentacji Elektrownia wymienia licznik energi elektrycznej na wdukierunkowy. Odbiorca podpisuje również nową umowę z zakładem energetycznym, która zawiera zasady bilansowania rachunku za energię.

 

Czy moge odliczyć podatek Vat za instalację?

Instalcję zamontowaną na potrzeby prowadzonej działalności można odliczyć od podstawy opodatkowania. Podatek Vat można odliczyć w pełnej wysokośći.

 

Czy Instalacja Fotowoltaiczna wymaga obsługi?

Instalacje fotowoltaiczne są wysoce zautomatyzowane.

Produkcja energii elektrycznej i przesyłanie jej dalej za pośrednictwem inwertera odbywa się bezobsługowo. Instalacja jest wyposażona we własny system bezpieczeństwa insatalcja o ile jest sprawna nie wymaga obsługi.

 

Kim jest Prosument?

PROSUMENTEM rozumie się odbiorcę końcowego dokonującego zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej, wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji w celu jej zużycia na potrzeby własne, niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą.

 

Czy prowadząc działalność gospodarczą mogę być PROSUMENTEM?

Tak, pod warunkiem, że wytwarzana energia nie służy na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 

Co to jest system bilansowania rachunku energetycznego?

System rozliczeń z Zakładem Energetycznym dla Prosumentów umożliwia odbiór wyprodukowanych nadwyżek energii przesłanych do sieci w okresie do 365 dni od daty odczytu rozliczeniowego w parytecie 1:0,8 dla instalacji o mocy do 10 kW oraz 1:0,7 dla mikroinstalacji powyżej 10 kW.

 

Jakie korzyści z fotowoltaiki ma prosument?

Zakład Energetyczny informuje Prosumenta o ilości rozliczanej energii zgodnie z okresami przyjętymi w umowie kompleksowej. Końcowe zużycie energii pobranej z sieci przez Prosumenta zostanie pomniejszone o 70 lub 80 % ilości nadwyżek przesłanych do sieci, w zależności od mocy mikroinstalacji. Powyższe dotyczy zarówno zmiennej opłaty za energię czynną jak i zmiennej opłaty dystrybucyjnej.