Rekuperacja mechaniczna wymiana powietrza w pomieszczeniach
546
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-546,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Rekuperacja

Rekuperacja czyli mechaniczna wymiana powietrza.

 

Rekuperacja to rozwiązanie które pozwoli nam zaoszczędzić około 30%  na ogrzewaniu oraz oczyści powietrze w mieszkaniu.

Przykładamy dużą wagę do należytej izolacji domu i dbamy żeby ciepło nie uciekało przez ściany czy okna, natomiast 40-50% ciepła ucieka przez wentylację.

 

Rekuperacja polega na doprowadzeniu świerzego powietrza do mieszkania przez wymiennik ciepła z filtrem. Powietrze które przedostaje sie do pomieszczenia jest ogrzewane  w wymienniku przez powietrze które z mieszkania jest odprowadzane. W ten sposób redukujemy straty ciepła powstałe podczas wymiany powietrza. Jednoczeście filtrujemy powietrze pozbawiając go cząstek kurzu, drobnoustrojów jak również smogu który przedostaje się do mieszkań. Rekuperacja zapewnia dobre samopoczucie mieszkańców dzięki dostępowi świeżego powietrza jak również wymierne korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

 

Projektowanie systemu.

Już na etapie projektowania domu warto zadbać nie tylko o należyte ocieplenie ścian czy szczelność okien ale również o stały dopływ świeżego powietrza nie powodując strat cieplnych w budynku. W tym celu należy przewidzieć miejsce na jednostkę centralną wymiennika jak również na kanały wentylacyjne. Najlepiej w takim przypadku skonsultować to z fachowcem w tej dziedzinę ponieważ należy dobrze rozlokować kanały wentylacyjne. Powinny one być poprowadzone w taki sposób żeby ilość powietrza wprowadzanego równała się z taką samą ilością powietrza odprowadzanego. Kanały które zasysają powietrze powinny być ulokowane w kuchni, łazience, przedpokoju, natomiast kanały które doprowadzają świeże powietrze powinny znajdować się w pokojach, sypialniach, salonie, ilość kanałów należy dobrać do wielkości pomieszczeń oraz ilości osób zamieszkałych. Jednostkę centralną zazwyczaj należy umiejscawiamy w kotłowni. Finalne uruchomienie odbywa się po całkowitym wykończeniu wnętrz aby nie spowodować zabrudzenia kanałów kurzem z budowy. Do uruchomienia należy wezwać specjalistę z urządzeniem do kalibracji, instalacja powinna być prawidłowo ustawiona, żeby ilość powietrza zasysanego była taka sama jak doprowadzonego pozwoli to na prawidłową pracę urządzenia i nie będzie powodowało różnicy ciśnień na wejściu i wyjściu.

Rekuperacja Tarnów

Skorzystaj z darmowej wyceny montażu instalacji fotowoltaicznej
Przejdź do wyceny